×

Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

 • İlk elden küresel hizmetlerimiz hakkında bilgi alın.
 • Şirketinize özel kişiselleştirilmiş kimlik doğrulama sistemi tasarlayın ve yenilikçi çözümler sunun.
 • See & Sign’ın şirket yapınıza nasıl entegre olacağı hakkında detaylı bilgi alın.

Uygulama Hakkında

See & Sign, gerçek müşterileri onaylamak, dönüşümleri artırmak, uzaktan kimlik doğrulama yaparak hizmetlere erişim vermek ve kimlik dolandırıcılık girişimlerini caydırmak için sunulan Doğrulanabilir Dijital Biyometrik Kimlik (DDBK) çözümüdür. Kullanım kolaylığı, kurumsal düzeyde ihtiyaçlara yönelik modüler entegrasyon yeteneği ve biyometri alan uzmanlığımızla geliştirilmiş Türkiye’nin ilk ve tek Doğrulanabilir Dijital Biyometrik Kimlik platformudur.

See & Sign tam bağımsız bir uygulama olarak, Türkiye’de geliştirilmiştir. Kullanıcılarımıza ve veri güvenliğine verdiğimiz önemden dolayı sistem üçüncü taraflarla meta veri paylaşımına izin vermez, alınan veriler şifrelenerek blokzincir üzerinde saklanır.

See & Sign blok zincir temelli bir sistemdir. Bu yüzden See & Sign ile yaratılan dijital kimlik araçları, profilleri, hesapları sıradan güvenlik duvarlarından çok daha kuvvetli bir sistemle korunur. ISO27001 gibi global güvenlik standartlarına uygun bir şekilde geliştirilen See & Sign’da NIST onaylı yüz tanıma algoritmamız kullanılır. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

See & Sign ile sizin kontrolünüzde ve egemenliği tamamen kendinize ait olan, “kimin”, “neyi” göreceğine yalnızca sizin karar verdiğiniz, doğrulanabilir dijital kimliğinizi (DDBK) oluşturursunuz. DDBK yaşınızı doğrulamak, uzaktan bir sözleşmeye imza atmak ya da anlaşmalı kurumların hizmetlerini almak için temassız kimlik doğrulamada kullanılır.

See & Sign’da bir kez hesap oluşturduktan sonra yaşınızı veya kimliğinizi kanıtlamak saniyeler sürer. İster çevrimiçi olarak tanıştığınız birini doğruluyor, ister yaşınızı mağazalara kanıtlıyor veya aşı sonuçlarını paylaşıyor olun – See & Sign ile kimliğinizi her gün daha güvenli, daha basit ve daha hızlı kanıtlarsınız. See & Sign ile başka neler yapabileceğinizle ilgili daha detaylı bilgi için Kullanım Alanları sayfalarımıza bakabilirsiniz.

See & Sign uygulamasını indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Kimliğinizi kanıtlamak için para ödemeniz gerektiğini düşünmüyoruz. Bazı işletmelerden ve kurumlardan müşterilerinin ve çalışanlarının kimliğini kontrol edebilmeleri için küçük bir ücret alarak para kazanıyoruz.

See & Sign kullanırken aldığımız veriler sadece uygulamanın kullanım amacı kapsamında işlenir ve saklanır. Verileriniz ve kimliğiniz pazarlama ve reklam amacıyla ticari gelir için üçüncü kişilere satılmaz, paylaşılmaz, kopyalanmaz.

Bir işletmeyseniz ve See & Sign kullanmakla ilgileniyorsanız, bizimle iletişime geçerek See & Sign teknolojisiyle tanışabilirsiniz. Kendini işine adamış uzmanlarımız size yardımcı olmaktan ve ihtiyacınıza uygun kimlik doğrulama çözümünü sunmaktan mutluluk duyacaktır!

See & Sign şu anda İngilizce ve Türkçe dillerinde mevcuttur. Gelecekte daha fazla dil eklemeyi planlıyoruz.

Birçok uygulama gibi, See & Sign’ı kullanmak için internet bağlantısına ihtiyacınız var. Uygulama, herhangi bir Wi-Fi, 3G, 4G veya 5G bağlantısı ile çalışır.

See & Sign kullanabilmek için KVKK ve GDPR mevzuatının bir parçası olarak, ikamet ettiğiniz ülkenin rıza gösterme yaşının üzerinde olmanız gerekir. Şu anda, See & Sign’ı kullanmak için en az 13 yaşında olmalısınız. Yapılan kurumsal anlaşmalar doğrultusunda örneğin okulunuz öğrenci kimliği olarak See & Sign teknolojisini kullanmaya karar verirse 13 yaşın altındaki kullanıcılar da teknolojimizden faydalanabilir.

See & Sign şu anda iOS (iPhone 5 ve üzeri) ve Android cihazlarda kullanılabilmektedir. Aynı zamanda web üzerinden de hizmet vermektedir. See & Sign mobilde aşağıdakilerle uyumludur:

iOS 11.0 ve üzeri.

Android 5.0 ve üzeri.

Evet yapabilirsin. Herhangi bir nedenle cep telefonu numaranız değişirse, Hesabım> Cep Numarası> Cep Numarasını Güncelle'ye giderek See & Sign uygulamanızda bu bilgileri güncelleyebilirsiniz. Yeni telefon numaranızı eklemek için önce anlık özçekim yaparak biyometrik doğrulama yapmanız gerekir. Biyometrik doğrulama tamamlandıktan sonra girdiğiniz yeni cep telefon numaranıza bir doğrulama kodu gönderilecektir. Bu kod girilip onaylandıktan sonra, yeni numaranız doğrulanacak ve See & Sign hesabınıza eklenecektir.

See & Sign, işletmeleri son teknoloji yapay zeka, görüntü işleme ve biyometri uzmanlığımızı kullanarak, ulusal kimlik kartları, pasaportlar dahil olmak üzere herhangi bir kimlik belgesini ve kişilerin kimliğini doğrulamak için otomatik kimlik doğrulama teknolojisi ile buluşturuyor. See & Sign’da şu an için Türkiye Cumhuriyeti pasaportu, yeni çipli kimlik kartları ve eski tip nüfus cüzdanları ile kimlik doğrulama işlemi yapılmaktadır. Daha fazla kimlik için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Çok yakında daha fazla ülkenin kimlik belgelerini destekliyor olacağız.

Teknolojimizin ISO27001, NIST dahil olmak üzere bir dizi sertifikası bulunmaktadır. Teknolojimiz Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) yönergelerine uyumlu olarak geliştirilmiştir. Daha detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

ISO27001 sertifikasına sahibiz, bu da bağımsız bir denetçinin faaliyetlerimizi incelediği ve katı bir dizi güvenlik yönergesine uyduğumuzu doğruladığı anlamına gelir. Yüz tanıma algoritmamız NIST FRVT 1:1 Verification Vendor Testing onaylıdır. Algoritmamızın sonuçlarını https://pages.nist.gov/frvt/html/frvt11.html linkinden inceleyebilirsiniz.

Biyometrik standartlarımızın bir kısmı aşağıdaki gibidir.

 • NIST FRVT 1:1 Verification
 • ISO/IEC 19784 - Biometric application programming interface
 • ISO/IEC 19794-5 - Biometric data interchange formats- Face Image Data
 • ISO/IEC TR 24722 - Multimodal and other multibiometric fusion
 • ISO/IEC WD 29794 - Biometric sample quality
 • ISO/IEC JTC 1/SC 37 – Biometrics

Blok zincirde ise Sovrin Vakfı tarafından uygulanan SSI (Self- Sovereign ID) prensiplerine bağlı olarak See & Sign geliştirilmiştir. Uyduğumuz ve uyguladığımız SSI prensipleriyle alakalı detaylara https://sovrin.org/wp-content/uploads/Principles-of-SSI-V1.01-Turkish-v01.pdf linkinden ulaşabilirsiniz. See & Sign’da Hyperledger teknolojisinin standartlarına uyumlu olarak Hyperledger Indy, Aries ve Ursa teknolojilerini kullanıyoruz.

Kimlik Doğrulama Süreci

See & Sign’da öz çekim yapmanızın iki farklı yolu vardır. Birinci yöntemde uygulamaya ilk kayıt aşamasında, pek çoğumuzun aşina olduğu standart öz çekim yapılır. Merak etmeyin. Eğer öz çekim yapmaya aşina değilseniz, süreç boyunca size rehberlik edeceğiz.

İkinci yöntemde Doğrulanabilir Dijital Biyometrik Kimliğinizi (DDBK) oluşturmak için sizden jest-öz çekim yapmanızı isteyeceğiz. Bunun için telefonunuzu göz hizasında tuttuğunuzdan ve yüzünüzü kamera ekranında gözüken çerçevenin içinde tuttuğunuzdan emin olun. Süreç boyunca telefonunuzu sabit tuttuğunuzdan ve öne baktığınızdan emin olun. Kamera ekranında gözüken el işaretinin üzerine gelecek şekilde sağ elinizi havaya kaldırın. Yüzünüz kare içinde ve sağ eliniz el işaretinin üstüne geldiğinde çekim işlemini tamamlayın.

En iyi öz çekim için lütfen bu yönergeleri izleyin.

 • İyi aydınlatılmış bir alan bulun.
 • Telefonunuzu göz hizasında tutun ve yüzünüzü çerçevenin içinde tutun.
 • Çerçevedeki tek kişi olduğunuzdan emin olun.

Gerçek bir kişi olduğunuzu kanıtlamada sorunlar olursa jest-özçekimini yeniden yapmanızı isteyeceğiz. Bunun nedeni, yüzünüzü net bir şekilde tarayamamamız, sağ elinizi havaya kaldırmamış olmanız veya başka teknik sorunlar olması olabilir.

 1. Eğer eski tip kimlik kartınız varsa hiç endişelenmeyin. Bunun için telefonunuzu kimlik kartınızın ön yüzünü kamera ekranında gözüken çerçevenin içinde tuttuğunuzdan emin olun. Süreç boyunca telefonunuzu sabit tuttuğunuzdan ve kimlik kartının tamamının çerçeve içinde olduğundan emin olun. En iyi kimlik kartı doğrulaması için lütfen bu yönergeleri izleyin.
 • İyi aydınlatılmış bir alan bulun.
 • Kimlik kartının üzerinde ışık kaynaklı parlama olmadığından emin olun.

Kimlik kartınızın ön yüzünü görebilecek şekilde yerleştirin.

See & Sign’da çipli kimlik kartını doğrulamanın iki farklı yolu vardır. Birinci yöntemde çipli kimlik kartınızın arka yüzünü kamera ekranında gözüken çerçevenin içinde tuttuğunuzdan emin olun. Süreç boyunca telefonunuzu sabit tuttuğunuzdan ve kimlik kartının tamamının çerçeve içinde olduğundan emin olun ve fotoğrafını çekin. Bu işlem ile kimliğinizin MRZ okumasını yaparız. Daha sonra kimliğinizi cep telefonunuza yaklaştırın ve NFC ile kimliğinizi doğrulayın.

Eğer birinci yöntemde sıkıntıyla karşılaştıysanız ikinci yönteme yönlendirilirsiniz. İkinci yöntemde kimliğinizin ön ve arka yüzünün fotoğraflarını çekmeniz gerekir. Gelişmiş yapay zeka ve görüntü işleme teknolojimiz ile gönderilen kimlik belgeleri, optik kontrol, veri uyumluluğu kontrolü, fiziksel bütünlük kontrolü ve biyometrik kontrol olmak üzere dört aşamadan geçirip, olası sahte kimlik kullanımları tespit edilir. Kimlik belgeniz gerçek zamanlı olarak taranır ve kayıtlı bilgilerle eşleştirilir.

En iyi kimlik kartı doğrulaması için lütfen bu yönergeleri izleyin.

 • İyi aydınlatılmış bir alan bulun.
 • Kimlik kartının üzerinde ışık kaynaklı parlama olmadığından emin olun.
 • Kimlik kartınızın ön ve/ya arka yüzünü görebilecek şekilde yerleştirin.
 • Çipli kimliğinizi cep telefonunuza yeterince yaklaştırın.

See & Sign’da belgenizi doğruladıktan sonra süresi dolarsa, Hesabım> Kimlik Belgeleri> Kimlik Belgesi Ekle’ye gidip ilgili kimlik belge türünü seçerek belgenizi yeni bir sürümle değiştirebilirsiniz.

Belgenizin süresi dolarsa ve onu güncellemezseniz, See & Sign’ı yine de kullanabilirsiniz, ancak onu ne için kullanabileceğinizle ilgili bazı sınırlamalar olabilir. Örneğin, yeni bir banka hesabı açmak, sözleşme imzalamak gibi yasal kontrollere uymak için geçerli bir kimlik belgesi gerekir.

Merak etmeyin çipinizi taramadan da kimlik bilgilerinizi doğrulayabiliyoruz. Bunun için elinizdeki kimlik türünüze bağlı olarak kimliğinizin ön ve/ya arka yüzünün fotoğraflarını çekmeniz yeterli olacaktır.

Uygulama Deneyimi

Sahte hesaplarla mücadeleye yardımcı olmak için bir güvenlik önlemi olarak See & Sign’a kayıt aşamasında yüz fotoğrafını alıyoruz. Bir "bot" kullanan bilgisayar korsanı veya telefon kamerasının önünde fotoğraf veya maske tutan biri değil gerçek bir kişi olduğunuzdan emin olmak istiyoruz. Öz çekim yaptıktan sonra, biyometri algoritmamız alınan veriden size en uygun olan karakteristik özelliklerinizi çıkarır ve şablon veriye döndürür. Bu şablon veri şifrelenerek blok zincir üzerinde tutulur. Daha sonra bunu, See & Sign kullanırken sözleşme imzalamak, yaş doğrulamak ya da dijital kimlik kartı oluşturmak gibi işlemlerinizde siz olduğunuzu tekrar kontrol etmek için kullanabiliriz. Bunun için yeni bir öz çekim yapmanızı isteyeceğiz ve hesabınızı oluşturduğunuz zamandaki orijinalle eşleşip eşleşmediğini kontrol edeceğiz.

See & Sign’da DDBK oluşturmak için bilgilerinizi bir kez doğrulamanız yeterli. Hesabınızı oluşturduktan sonra kimlik kartınızı doğrulayıp, öz çekiminizle eşleştirmemize izin verirseniz See & Sign’ın bütün yeteneklerinden faydalanabilirsiniz. Yaşınızı doğrulamak, uzaktan ileri seviye güvenlik tercihi yapılmış sözleşmeleri imzalamak gibi işlemleri yapmak istiyorsanız kimlik belgenizi taramanız gerekir. Bu doğrulama düzeyi, bireylerin ve kuruluşların See & Sign’a ve birbirlerine güvenebilmeleri sağlar.

Birinin çevrimiçi ortamda başka biriymiş gibi davranması oldukça kolaydır. Tek yapmaları gereken yanlış bilgi girmek ve sahte bir hesap oluşturmaktır. See & Sign, onu kullanan kişilerin kimliğini doğrular. Böylece, hem çevrimiçi olarak hem de şahsen tam olarak kiminle konuştuğunuzu, muhatap olduğunuzu kontrol edebilir ve dolandırıcılık riskini azaltabilirsiniz. Birinin kimliğini kontrol etmek isteyebileceğiniz bazı durumlar şunlar olabilir: ikinci el ürün satın aldığınız bir web sitesi aracılığıyla bir şey satın alırken, çevrimiçi bir tanışma platformu kullanırken, bir etkinlik düzenlerken veya evinizi kiralatmak istediğinizde. Kurumsal amaçlı olarak soruyorsanız detaylı bilgi için Kullanım Alanlarına bakabilirsiniz.

See & Sign’a kayıt olma işlemi sadece birkaç dakikanızı alır. Eğer sözleşme oluşturmak ve imzaya göndermek isterseniz bu işlem birkaç dakikanızı daha alacaktır. DDBK’nızı oluşturmada herhangi bir sorunla karşı karşıyaysanız, seesign@papilon.com.tr ile iletişime geçebilirsiniz.

See & Sign Hesabım ve Güvenlik

İsterseniz See & Sign hesabınızı silebilirsiniz. See & Sign hesabınızı silerek hesabınızı ve verilerinizi sistemimizden kalıcı olarak silmiş olursunuz.

Uygulamanın kaldırılması, See & Sign hesabınızı veya ona eklediğiniz verileri silmez. Uygulamamızı tekrar indirmeye karar verirseniz, See & Sign hesap bilgilerinizi girerek kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Eğer hesabınızı silmeden uygulamamızı telefonunuzdan kaldırdıysanız, verilerinizi kalıcı olarak silmeden önce üç yıla kadar sistemimizde blok zincir üzerinde tutacağız.

Hesabınız doğrulandıktan ve oluşturulduktan sonra verilerinizi göremeyeceğimizi unutmayın. Bu, uygulamayı kaldırırsanız, verileriniz üç yıl boyunca sistemimizde tutulsa bile, hiç kimse kişisel bilgilerinizi göremez.

Biri See & Sign’da hesap açtığında, ondan cep telefonu numarasını girmesini isteriz. Daha sonra bu numaraya benzersiz bir kod içeren bir metin mesajı (SMS) göndeririz. Bir sonraki adıma geçmek için bu kodu See & Sign uygulamasına girmeleri gerekir. Bu nedenle, başka biri cep telefonu numaranızı girdiyse, kodu içeren kısa mesajı almaz (bunun yerine siz alırsınız!) Ve bu yüzden işlemlerine devam edemezler.

See & Sign’ı geliştirirken önce güvenlik düsturuyla yola çıktık. Kullanıcılarımıza ve veri güvenliğine verdiğimiz önemden dolayı sistem üçüncü taraflarla meta veri paylaşımına izin vermez, alınan veriler şifrelenerek blok zincir üzerinde saklanır. En yüksek güvenlik standartlarına bağlı olduğumuzu söylemekten gurur duyuyoruz.

ISO27001 sertifikasına sahibiz, bu da bağımsız bir denetçinin faaliyetlerimizi incelediği ve katı bir dizi güvenlik yönergesine uyduğumuzu doğruladığı anlamına gelir. Yüz tanıma algoritmamız NIST FRVT Vendor Testing onaylıdır.

See & Sign blok zincir temelli bir sistemdir. Bu yüzden See & Sign ile yaratılan dijital kimlik araçları, profilleri, hesapları sıradan güvenlik duvarlarından çok daha kuvvetli bir sistemle korunur. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için Self-Sovereign ID sayfamıza bakabilirsiniz.

See & Sign, bir tarafın başka bir tarafa, bu kanıtı destekleyen gerçek bilgilerden herhangi birini ifşa etmek zorunda kalmadan belirli bir bilgiyi bildiğini veya belirli bir gereksinimi karşıladığını kanıtlamasına izin veren bir kimlik doğrulama yöntemidir. Üstelik bu kimlik doğrulama işlemini yapılan şifrelemelere ek olarak, biyometrik eşleme yaparak da ekstra güvenlikle sağlıyoruz. Bu sayede kimlik doğrulayıcı taraf, sıfır bilgiye sahip olarak, kimlik sahibinin geçerliliğine ikna olur. Hyperledger teknolojisi uygulamamızın merkezinde yer alır.

Daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Asla. Bilgilerinizi pazarlama veya başka herhangi bir amaçla üçüncü şahıslara satmayacağız. Aslında, hesabınız bir kez doğrulandıktan sonra bilgilerinize hiçbir şekilde erişemeyiz. Tüm verileriniz şifrelenerek blok zincir üzerinde tutulur.

Sistemimizi, kişisel bilgilerinize yalnızca sizin erişebileceğiniz şekilde oluşturduk. Verilerinizin her bir parçasını farklı kodlar kullanarak ayrı ayrı şifreliyor ve blokzincir üzerinde saklıyoruz. Hesabınıza erişebilecek tek kişi sizsiniz.

Öncelikle panik yapmayın. See & Sign çok faktörlü kimlik doğrulama ile korunmaktadır. Telefonunuza bağlıdır, yalnızca sizin bilmeniz gereken bir PIN ile korunur ve ek güvenlik için yüz tanıma kullanır. Umarız telefonunuzda güçlü bir PIN kodu veya parmak izi ya da yüz tanımaya dayalı bir kilit ekranınız da vardır.

See & Sign kullanan kuruluşları, verileri yönetirken sorumlu bir yaklaşım benimsemeleri için teşvik ediyoruz. Ancak, verilerinizi blok zinciri kullanmayan bir kuruluşa aktardığınızda, onunla ne olacağı konusunda hiçbir kontrolümüz yoktur. En iyi tavsiyemiz, bir talebi kabul etmeden önce bilgilerinizi nasıl ele alacaklarını anlamak için kuruluşun gizlilik politikasına bakmaktır.

See & Sign’da, kişisel verileriniz blok zincirinde hashing yaparak ve ardından IPFS merkezi olmayan blokzincirde depolayarak "sıfır bilgi depolaması" (ZKS – Zero-Knowledge Storage) ile saklanır. Bu, kişisel bilgilerinize See & Sign dahil sizden başka hiç kimsenin erişemeyeceği anlamına gelir. See & Sign teknolojisini blok zincir olmadan kullanan anlaşmalı kurumlarla işlem yapmanız durumunda verileriniz ilgili kurumun depolama alanlarında tutulabilir. Bu tip bir işlem yapmadan önce bilgilerinizi nasıl ele alacaklarını anlamak için kurumun gizlilik politikasına bakmanızı öneririz.

See & Sign Entegrasyonu ve API

Evet, See & Sign Restful API, iOS ve Android uyumlu SDK’sı bulunmaktadır. SDK'mıza ve ayrıntılı belgelere erişmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Evet, basit bir entegrasyonla See & Sign mobil uygulamayı kullanıcılarınıza kullandırarak, kimlik doğrulama sağlayabilir, güvenli hizmet sunabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sisteminize kimliğimi See & Sign ile doğrula fonksiyonunu eklemektir.

Evet, dilerseniz See & Sign teknolojisini uygulamanızın arka tarafına entegre edebilirsiniz. İster SDK’mızı kullanabilir isterseniz Restful API’mize bağlanarak kullanıcılarınıza Dijital Doğrulanabilir Biyometrik Kimlik hizmeti sunabilirsiniz.

Değişime Hazır mısınız?

Yeni versiyonu çok yakında uygulama mağazalarında.

Bizimle iletişime geçerek See & Sign teknolojisiyle tanışabilirsiniz. Kendini işine adamış uzmanlarımız size yardımcı olmaktan ve ihtiyacınıza uygun kimlik doğrulama çözümünü sunmaktan mutluluk duyacaktır!