×

Self-Soverign ID

Self-Soverign ID (SSI), sizin kontrolünüzde “kimin”, “neyi” göreceğine yalnızca sizin karar verdiğiniz, See & Sign’ın merkezinde yer alan dijital kimlik teknolojisidir.

Papilon olarak, SSI’yi anlaşılması kolay bir şekilde açıklamak için biraz felsefeyi biraz da teknolojiyi harmanlıyoruz. Bu bağımsız kimlik uygulaması, işletmeler için muazzam bir katma değer oluştururken, dünyayı insanlar için daha erişilebilir hale getiriyor. Bunu anlamak için, önce bir kişinin gerçek dünya kimliği kadar meşru olan bir dijital kimliğe sahip olmasının ne anlama geldiğini, ne yollardan geçtiğini açıklamalıyız.

Bağımsızlığı kazanmak hiç kolay olmadı.

 • En ilkel dijital kimlik modeli, her kullanıcının, etkileşim kurduğu her yeni organizasyon için yeni bir dijital kimlik bilgisi oluşturduğu bağımsız yapılarla başladı. Kayıt olmak için, sürekli yeni şifre ve kullanıcı bilgileri oluşturduğunuz platformları hatırlayın. Bu yapılar her bir mağazanın size verdiği ve cüzdanınızdaki varlığını unuttuğunuz müşteri sadakat kartları gibidir. Sayıları fazla ama etkileşim gücü ve kullanılabilirliği zayıftır.
 • İlkel modelin kötü kullanıcı deneyimine sebep olması, uygulamalara kayıt olma süreçlerinde üçüncü taraf oturum açma hizmetlerinin kullanımını ortaya çıkardı. Bu yeni modelde, fazla kullanıcıya sahip olan ünlü üçüncü parti platformları, kendi sistemlerindeki dijital kimlikleri başka platformlarda anahtar olarak kullanılmasına izin verdiler. Ancak bu şekilde uygulamaya kayıt olma sürecinizi basitleştirme karşılığında, kullanıcıların gizliliği tehlikeye atıldı. Evet bu dev platformlar, kendi anahtarlarını kullandırarak, küçük sistemlere erişim izni için kolaylık sağladılar ancak karşılığında kullanıcıların meta verilerini alarak, ticari kaygılarla reklam ve pazarlama, ve hatta hükümet seçimlerini bile etkilemek amacıyla kullandılar. Bu da elbette, hepimizin aşina olduğu gizlilik ve güvenlik endişelerini ortaya çıkardı.
 • Blok zincir teknolojisinin ortaya çıkması, dijital kimliğin evrilmesine ve biyometrinin gücüyle özgürlüğünü kazanmasına imkan verdi. Böylece, See & Sign Self Soverign ID doğmuş oldu.

Peki nedir bu blok zincir?

Blok zinciri, her bir bineği veriyle yüklü ve binekleri birbirine bağlı bir kervan gibi düşünebilirsiniz. Bunun anlamı, kervanın başındaki binek nereye giderse diğer bineklerin de oraya gitmesi gerektiği ve aradaki bağ sayesinde herhangi bir bineğin kervandan kafasına göre ayrılamayacağıdır. Gelin, bu konsepti adım adım inceleyerek tüm süreci anlamanızı sağlayalım.

 • Her veri kümesi “hash kodu” olarak bilinen sayısal bir değere sahiptir. Bunu bineklere yüklenen yükün kaç kilogram olduğunu bildiren bir kayıt gibi düşünebilirsiniz.
 • Bir veri kümesinde değişiklik yapıldığında, o veri kümesine ait “hash” değeri değişir.
 • Blok zincirde her bir veri kümesinin yani bloğun içerisinde, hem o bloğa hem de bir önceki bloğa ait “hash” değeri bulunur. Bu veri bloklarına zincir denmesinin sebebi aralarındaki bu bilgisel bağlantıdır.
 • Bir veri kümesinde değişiklik yapılırsa, yeni veriler eklenir, veya verilerde oynama yapılırsa bloğun “hash kodu” değişir.
 • Bu da, bloğun yeni “hash” değeri ile, diğer bloklara kayıtlı “bir önceki bloğun hash değeri” arasında uyuşmazlık yaratır. Bu bilgisel yanlışlık, diğer tüm blokları işlem yapılamaz hale getirir. Yani bir kişinin blok zincir korumalı bir sistemden veri çekebilmesi için, her yapacağı değişiklikte, zincirdeki tüm blokların hash kodlarını tekrar hesaplamasını gerektirir ki, bu imkansızdır.
 • Ayrıca “proof of work” ya da “çalışma ispatı” özelliği sayesinde bir zincire yeni bloklar eklemek veya zincir akışını değiştirmek oldukça zordur. Her yeni bloğun oluşturulması yaklaşık on dakika sürer. Bu veri zincirlerinin binlerce hatta milyonlarca bloktan oluştuğu düşünülürse, bu bloklara müdahale etmenin neredeyse imkansız olduğu görülecektir.

Doğrulanabilir Dijital Biyometrik Kimlikler blok zincirin neresinde?

See & Sign’ın çekirdeğini oluşturan dijital biyometrik kimlikler, fiziksel kimlik bilgilerini biyometriyle eşleştirip güvenli bir şekilde dijitale dönüştürdükten sonra, bu tür kimlik bilgilerine sahip kişilerin (kimlik sahibi), gerçek verilerinin tamamını paylaşmadan, belirli bilgileri seçmeli olarak paylaşmalarını sağlar. Örneğin kimliğinizin tamamını göstermeden 18 yaşın üzerinde olduğunuzu kanıtlamanız gerektiğini düşünün. Sözlü beyanınız bu kontrolü yapmak isteyen taraf (kimlik doğrulayıcı) için bir şey ifade etmez. Ama basit bir yaş bilgisi için anne, baba adınızın, doğum yerinizin, seri numaranızın ve daha pek çok bilginin yer aldığı kimlik kartını göstermek de gereksiz ve güvensiz. Aynı zamanda yaş kontrolü yapmak isteyen tarafın, bir devlet kurumuyla (kimlik verici) iletişim kurup, kimlik doğrulama işlemi yapması da zor ve külfetli bir iş.

Aşağıda Kimlik Verici, Kimlik Sahibi ve Kimlik Doğrulayıcı arasındaki ilişkiyi ve kimlik düzenleyen tarafla iletişime geçmeye gerek kalmadan kimlik bilgilerinin verilerini doğrulamak için Doğrulanabilir Dijital Biyometrik Kimliklerin (blok zinciri) nasıl kullanıldığını açıkça görebilirsiniz.

See & Sign, bir tarafın başka bir tarafa, bu kanıtı destekleyen gerçek bilgilerden herhangi birini ifşa etmek zorunda kalmadan belirli bir bilgiyi bildiğini veya belirli bir gereksinimi karşıladığını kanıtlamasına izin veren bir kimlik doğrulama yöntemidir. Üstelik bu kimlik doğrulama işlemini yapılan şifrelemelere ek olarak, biyometrik eşleme yaparak da ekstra güvenlikle sağlar. Bu sayede kimlik doğrulayıcı taraf, sıfır bilgiye sahip olarak, kimlik sahibinin geçerliliğine ikna olur.

Peki bu teknoloji dijital kimliğinizi nasıl korur?

Blok zincir teknolojisi, hem kendi veri kümenize girecek elementler üzerinde söz sahibi olmanızı sağlar, hem de size dair veriyi size ait bir alanda – sizin cihazınız veya hesabınıza ait depolama alanında – saklar. Bu sayede, veri toplayan ve hizmet veren kuruluşun verinizin ne kadarına, ne kadar süreyle ulaşabileceğine siz karar verirsiniz. Bu da sadece veri hırsızlığını ve verilerinizin izinsiz değiştirilmesini önlemekle kalmaz, alacağınız hizmetler karşılığında neredeyse varlığınızın bir parçasını talep eden, içinizi görebilecek bir mercek isteyen kuruluşların orantısız talepleri ve etikle bağdaşmayan veri ticareti uygulamalarından sizi korur.

See & Sign’ın sağladığı bu güvenli alanda özgürsünüz.

Özgürlüğünüzün tadını yaşamınızı kolaylaştıran, hem güvenli hem verimli pek çok hizmetle çıkarmak istemez misiniz? See & Sign Self-Sovereign ID ile desteklenen çok sayıda uygulamayı güvenle kullanın, sanal dünyayı hayatınıza en etkili şekilde entegre edin ve her şey kolaylaşsın.

See & Sign Self-Sovereign ID, kimliğinizin biyometriyle evrimleşip, dijitalleşerek, bir cüzdan içinde toplandığı halidir: Ulaşım kartı, personel kimlik kartı, spor salonu üyelik kartı gibi sizin için önemli kimlikleri saklayabileceğiniz, tek bir öz çekimle imzalama işleminizi yapabildiğiniz ve kimliğinizi doğrulayabildiğiniz güvenli bir dijital ortam.

Evet ama bütün kartlarım şu anda cebimde, şifrelerim de aklımda.

See & Sign’ın farkı ne?

Verilerinizin çalınmasından, üçüncü parti tüzel kişilerle paylaşılmasından veya satılmasından endişe duymadan, küçük konforlar ve küçük hizmetler için büyük bedeller ödemeden dijital ortamda varlığınızı sürdürebilir, iç rahatlığı ile işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Gizliliğinizi koruyup, aynı zamanda hizmet aldığınız kurumlara kimliğinizin gerektiği kadarını göstererek kimliğinizi doğrulayabilirsiniz. Böylece bir etkinliğe girişte yaşınızı doğrulamak için, üzerinde bütün özel bilgilerinizin yer aldığı kimlik kartınızı paylaşmazsınız.

Cüzdanınızı ya da kimliklerinizi evde unutma endişesi yaşamayın. Her an her yerde, See & Sign ile kimlik doğrulama işlemi yapabilirsiniz.

Verileriniz kullanılarak tüketici psikanalizi yapılmasından ve duygu durumunuzla eşleşen içeriklere maruz kalmaktan kendinizi koruyabilirsiniz.

Şubeye, mağazaya gitmeden, uzaktan hizmetlerden faydalanmak için kimliğinizi See & Sign üzerinden doğrulayın. Böylece hizmet kesintisi yaşamadan işlemlerinizi yapmaya devam edin.

Hizmet veren kuruluşlar GDPR ve KVKK kapsamında belirlenen yükümlülüklerini kolayca yerine getirir, olası sistem açıklarından doğacak ciddi yasal yükümlülük ve töhmetten kurtulurlar.

Müşteri/kullanıcı için önemli olanı korumak güven inşa etmenin en kolay ve gerçekçi yoludur.

Marka ve kurum itibarınız artar.

Kişisel veriler, merkezi sunucularda saklanmaz. Bu da bilgisayar korsanlarının milyonlarca dijital kimlik kaydını çalmaları için çaresizce bu milyonlarca kişiyi tek tek hacklemeleri gerektiği anlamına gelir.

Kurumunuzun internet siteleri, e-ticaret uygulamaları ve kullanıcı veri tabanlarına saklanan bilginin art niyetli kişilerin eline geçmesi imkansıza yakın hale gelir.

See & Sign Self Sovereign ID Nasıl Kullanılır?

 • See & Sign Self Sovereign ID uygulamasında hesap açın.
 • Hesabınızı açmak için sadece isim, doğum tarihi ve öz çekim yapmanız yeterli.
 • Uygulamalar menüsünden See & Sign ile desteklenen uygulamalardan işinize yarayacak olanları seçin. Bu uygulamaların ara yüzlerine eriştiğinizde profiliniz otomatik olarak bu uygulamalara aktarılacaktır.
 • İstediğiniz uygulamayı güvenle kullanın.
 • Uygulamalarda yapacağınız işlemlerden önce doğrulama öz çekimi ile kimliğinizi doğrulayın.
 • Bazı uygulamalarda ekstra güvenlik için kimlik kartı fotoğrafınızı çekmeniz yada NFC ile okutmanız gerekebilir. Kimlik kartı fotoğrafınızın çekilme sebebi, anlık öz çekiminizin kimlik üzerindeki fotoğrafla eşleştirilmek istenmesidir.
 • Kimlik doğrulama işleminiz tamamlanınca biyometrinizle eşleştirilmiş Biyobarkodunuz oluşturulur. Bu barkodu yerinde hizmetleri almak için anlaşmalı kurumlarda okutabilirsiniz.

KULLANIM ALANLARI