×

Doğrulanabilir Dijital Biyometrik Kimlik (DDBK)

Kullanım kolaylığı, kurumsal düzeyde ihtiyaçlara yönelik modüler entegrasyon yeteneği ve biyometri alanındaki uzmanlığımızla geliştirilmiş Türkiye’nin ilk ve tek Doğrulanabilir Dijital Biyometrik Kimlik platformuyla tanışın.

Kimlik bir kişinin farklı bağlamlarda edindiği rol ve sıfatları esas alarak, vatandaşlık, meslek, çalışılan kuruluş özelinde kişiyi tanımlayan, sadece ona özgü bilgileri içeren herhangi bir belge olabilir. Örneğin, ulusal kimlik kartı, devlet tarafından verilen bir kimlik belgesi türüdür. Ulusal kimlik kartınızı kullanarak bir bankada yeni bir tasarruf hesabı açtığınızda, banka doğrudan size güvenmez, ancak kartı size veren devlete güvenir.

Peki ya kimlik kartı sahte ise?

Bankanın kimlik kartını doğrulayabilmesinin tek yolu, kartı manuel olarak kontrol etmek ya da bazı alfa nümerik bilgileri devletin veri tabanında sorgulamaktır. Bunları elde etme süreci hem kimlik sahibi hem de kuruluş için genellikle uzun, maliyetli ve bürokratik formalitelerle doludur.

Dijital teknoloji çağına ayak uydurmak için: Dijital Biyometrik Kimlik

Günümüzde kimlik belgelerinin çoğu, kağıt veya plastikten yapılan, basılı ve fiziksel kartlar biçimindedir. Dijital hizmetler sunan ve maddeyi bitlere dönüştüren firmaların, işlemleri için bu kimliklerin elektronik ortama aktarılmış kopyalarına ihtiyaç duyması ve manuel kontrolü sürdürmesi, zamanımızın teknoloji potansiyeli düşünüldüğünde abes ve yavaşlatıcıdır.

Diyelim ki bir kimlik kartını doğruladınız , peki belgenin gerçekten işlemi yapan kişiye ait olduğundan nasıl emin olacaksınız?

İşte tam da burada biyometrinin gücüne ve Papilon’un biyometrik teknolojisine ihtiyacınız var. Biyometri algoritmamız kimlik ve belgede sahtecilik gibi suçlara ve çalınan kimliklerin kullanılmasına karşı bir koruma katmanı oluşturur. Gelişmiş yüz tanıma algoritmamız ile yüz biyometrinizi oluşturan karakteristik noktaları çıkarır, kimlik belgenizdeki fotoğrafla karşılaştırır ve yüzlerin benzerliğini tespit ederiz.

Doğrulanabilir dijital kimlik kullanarak kullanıcı deneyimini hızlı, kolay ve sorunsuz hale getirin.

See & Sign ile bir kişinin kimliğini biyometrisiyle birleştirerek doğrulanabilir dijital kimlik çağını açıyoruz. Büyük ölçekli veri ihlallerinin yaygınlaştığı ve internette bıraktığımız dijital ayak izinin kolayca takip edilebildiği günümüzde, kelime oyunlarıyla kişisel bilgilerimize erişilmesini önlememiz şart. See & Sign ile kimliğinizi uzaktan doğrulamak sadece bir öz çekim yapmak kadar kolay.

See & Sign’da en iyi öz çekim için kullanıcıları yönlendiriyor ve çekilen fotoğrafın canlı bir fotoğraf olduğunu doğrulamak için kontrol ediyoruz. Canlılık tespiti algoritmamızın doğruladığı anlık çekilen fotoğrafı, sistemde kayıtlı olan kimlikteki fotoğrafla ya da önceden doğrulanmış kullanıcı fotoğrafıyla karşılaştırıyor ve saniyeler içinde iki fotoğrafın benzerliğini tespit ediyoruz.

Kimlik sahteciliğini otomatik tespit edin.

Tüm bunları yaparken aynı zamanda gösterilen kimlik belgesini optik kontrol, veri uyumluluğu kontrolü, fiziksel bütünlük kontrolü ve biyometrik kontrol olmak üzere dört aşamadan geçirip, olası sahte kimlik kullanımlarının önüne geçiyoruz. Kimlik belgesi veya öz çekim fotoğrafı sahteyse ya da fotoğraf hesap sahibine yeterince benzemiyorsa See & Sign sahtecilik konusunda uyarı verir. İleri seviye kontrollere ihtiyaç duyulması halinde yakın alan iletişimi (NFC) kullanılarak kimlik belgesinin yongası üzerinde yer alan kimlik bilgileri doğrulanır.

Kimlik kartınızdaki bilgileri sadece bir yere ya da hizmete erişim izni almak için hiç bilmediğiniz bir yerle paylaşmak ne kadar mantıklı?

Bir kuruma ziyaretçi olarak girmeyi istediğimizde ya da +15 yaş sınırı olan bir filmi izlemek istediğimizde kimlik kartımızı kurumlara elden teslim ederiz. Basit bir bilgi doğrulama formalitesi için özel bilgilerimizin tamamının yer aldığı kimliğimizi paylaşırız. Kimliğinizi kanıtlamak için fiziksel kimlik kartlarını kullandığınızda, karşı taraf bu kimlikte yer alan tüm bilgilere erişebilir. Çoğu zaman ihtiyaç duymadıkları bilgilere de. Bu durum, kimliğinizin kopyalanması veya izniniz olmadan kullanılması gibi tehlikeleri de beraberinde getirir.

Verilerinizi birlikte koruyoruz.

See & Sign’da doğrulanabilir dijital kimliğinizi oluşturmak için sadece adınız, yaşınız, telefonunuz ve bir öz çekim fotoğrafınız yeterlidir. Kayıt aşamasında alınan veriler ham veri olarak asla saklanmaz. Biyometrik veriler, tersine mühendislik ile görsel veriye geri dönüştürülemeyecek şekilde şifrelenmiş olarak saklanır. Biyometrik verinin alımı Papilon’a özgü algoritmalarla şifrelenerek yapılır ve sadece Papilon Biyometrik Eşleştirme algoritmaları ile kimlik doğrulamaya izin verilir. Bu veriler başka uygulamalar, firmalar ve diğer kullanıcılar ile paylaşılmaz.

See & Sign kullanırken aldığımız veriler sadece uygulamanın kullanım amacı kapsamında işlenir ve saklanır. Yani sadece yaşınızı doğrulamak, uzaktan bir sözleşmeye imza atmak ya da anlaşmalı kurumların hizmetlerini almak için temassız kimlik doğrulamada kullanılır. Verileriniz ve kimliğiniz pazarlama ve reklam amacıyla ticari gelir için üçüncü kişilere satılmaz, paylaşılmaz, kopyalanmaz.

Bizim için sadece siz değerlisiniz.

Tek gayenin hayatta kalmak bir diğer deyişle beslenmek, barınmak ve çoğalmak olduğu antik zamanlara kıyasla, günümüz insanının programı epey dolu. Kaygılarımız ve bu kaygıları doğuran görevlerimizin listesi uzadıkça uzuyor. Bu düzende vakit mücevherden, hız vakitten, kolaylık da hızdan değerli. Bir diğer deyişle tek dokunuş ve tek buton ekonomisi büyüyor.

Üçüncü parti oturum açma uygulamaları da kolaylığa olan bu ihtiyaç ve ilgiyi fırsata çeviriyor. Sizi e-mail adresi girme, kullanıcı adı ve şifre seçme, şifre doğrulama ve hesap doğrulama adımlarından “X uygulaması ile bağlan.” butonları ile kurtarıyor fakat bunu yaparken hem hesaplarınızı birbiri ile ilişkilendirip daha tutarlı bir portrenizi çıkarıyor hem de uygulamalar arasında verilerinizi aktarıyorlar.

Azimle ararsanız, bu uygulamaların internet sayfalarının kuytu bir köşesinde, üçüncü parti oturum açma eylemlerinin veri aktarımına izin verme anlamına geldiğini beyan eden bir cümlecik bulursunuz. Fakat bu zamansızlıkta böyle bir ava çıkmanız mümkün değil. Öyleyse sizi bu tek butona yüz binlik olmaktan koruyan birileri, bir şey olmalı.

See & Sign tam bağımsız bir uygulama olarak, Türkiye’de geliştirilmiştir.

Kullanıcılarımıza ve veri güvenliğine verdiğimiz önemden dolayı sistem üçüncü taraflarla meta veri paylaşımına izin vermez, alınan veriler şifrelenerek saklanır.

KULLANIM ALANLARI